Pieteikti pirmie apkures sezonas negadījumi

ASV un Kanādā nedēļa no 6. līdz 12. oktobrim ir starptautiskā ugunsdrošības nedēļa, vakar, 9. oktobrī atzīmējot ugunsdrošības dienu. Savukārt līdz ar apkures sezonas sākumu apdrošināšanas sabiedrība «Balta» aicina iedzīvotājus laikus parūpēties par mājokļu dūmvadu un apkures sistēmu ugunsdrošību.

ASV un Kanādā nedēļa no 6. līdz 12. oktobrim ir starptautiskā ugunsdrošības nedēļa, vakar, 9. oktobrī atzīmējot ugunsdrošības dienu. Savukārt līdz ar apkures sezonas sākumu apdrošināšanas sabiedrība «Balta» aicina iedzīvotājus laikus parūpēties par mājokļu dūmvadu un apkures sistēmu ugunsdrošību. Kā liecina nesenie notikumi, 6. oktobrī Kandavā, kad, sprāgstot apkures katlam, cieta ne tikai īpašums, bet arī cilvēks, patlaban ir pēdējais laiks pārbaudīt apkures sistēmas pirms apkures uzsākšanas. Arī «Balta» oktobra sākumā saņēmusi pirmos negadījumu pieteikumus saistībā ar apkures sistēmām, – viens no negadījumiem noticis Kolkas pagastā, kur ugunsgrēks, visticamāk, izcēlies no dūmvada un aprēķināto zaudējumu apmērs ir 60 000 latu.

Iestājoties aukstajam laikam, apkures sistēmām un dūmvadiem, kas vasarā netika darbināti, tiek uzlikta lielāka slodze. Īpaši svarīgi to atcerēties apkures sezonas sākumā, kad sistēmas vēl nav pieradušas. Taču cilvēkiem, cenšoties sasildīties, bieži vien aizmirstas ievērot ugunsdrošības noteikumu normas, tostarp pārbaudīt apkures sistēmu un dūmvadu stāvokli pirms apkures atsākšanas. Šī gada apkures sezonas sākumā reģistrēti jau divas nelaimes, kuru cēlonis ir apkures sistēmu izraisītie postījumi, vēl par vairākiem zināms no publiski pieejamās informācijas. Tāpēc vēlamies atgādināt, ka aukstajā laikā un īpaši apkures sezonas sākumā mājoklim ir nepieciešama īpaša saimnieku uzmanība, lai nodrošinātos pret ugunsnelaimēm un cita veida negadījumiem.

Kopumā pēdējo trīs gadu laikā saņemti 123 atlīdzību pieteikumi par dūmvadu un apkures katlu radītajiem zaudējumiem. Savukārt 33 no tiem ir negadījumi, kas radušies neiztīrītu dūmvadu dēļ. Lielākoties jeb 73% gadījumu nelaimes cēlonis ir apkures sistēmu izraisītie postījumi, kad no krāsnīm izkrīt ogles, dzirksteles vai kāda tehnoloģiska defekta dēļ krāsns ir aizdegusies, izraisot apkures katla eksploziju. Tikmēr 27% gadījumu nelaimes cēlonis ir dūmvadi, – biežāk radītie bojājumi ir jumta konstrukcijās, ēku sienās un grīdās, kā arī ugunsnelaimes dzēšanas darbu rezultātā cietusi iedzīve.

Pēdējo trīs gadu laikā lielākā izmaksātā atlīdzība par apkures sistēmas vai dūmvada izraisītājiem postījumiem bijusi saistībā ar 2011. gadā notikušo nelaimi, kad zaudējumi bijuši 65 556 lati. Vakarā privātmājā bijis iedarbināts apkures katls, no kura izcēlās ugunsgrēks, kamēr iemītnieks gulējis. Rezultātā cietušais nonāca slimnīcā, bet ēkai iebruka viss jumts un apdega sienas. Savukārt šogad oktobra sākumā kādā mājā Kolkas pagastā piedzīvots ugunsgrēks, kas visticamāk izcēlies no dūmvada. Pašlaik lietas apstākļi un cēlonis vēl tiek precizēti, bet zaudējumu apmērs tiek lēsts ap 60 000 latu.

Vidēji par dūmvadu vai apkures katlu bojājumiem vienā negadījumā tiek atlīdzināti 1 459 lati. Tāpēc pirms apkures sezonas sākuma atgādinām iedzīvotājiem par nepieciešamību iztīrīt skursteņus un pārbaudīt, vai apkures iekārtas ir ekspluatācijas kārtībā. To iespējams izdarīt, piemēram, izmantojot profesionālu skursteņslauķu vai citu speciālistu pakalpojumus, kas var pārbaudīt apkures sistēmu darbību.

Apkures sezonas laikā aicināti atcerēties dažus vērtīgus Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta padomus, lai parūpētos par savu un sava īpašuma drošību:

– Kurinot malkas, gāzes vai cita veida apkures ierīces, reizi trijos gados jāapseko dūmvadu, dūmeju un dūmkanālu tehniskais stāvoklis;

– Sodrēji no dūmeņiem, krāšņu un pavardu dūmkanāliem jāiztīra pirms apkures sezonas sākuma un arī tās laikā;

– Īpaši rūpīgi jāpārbauda arī malkas plītis, kas laika gaitā nolietojas un var izdegt;

– Bēniņos visiem dūmeņiem un sienām, kurās atrodas dūmkanāli, jābūt nobalsinātām vai nokrāsotām ar gaišu, degt nespējīgu krāsu;

– Ēku tuvumā aizliegts izbērt nenodzēstus izdedžus un ogles. Tie jāizber speciāli iekārtotās vietās;

– Tā kā apkures sezonā vistraģiskākie ugunsgrēki notiek tieši naktī, kad cilvēki guļ un nepamana ugunsgrēka izcelšanos, dzīvojamās telpas ir nepieciešams aprīkot ar dūmu detektoriem, kas ar skaņas signāla palīdzību signalizēs par ugunsgrēka izcelšanos, ļaujot laikus izsaukt ugunsdzēsējus un glābējus.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *