Neskaidrību daudz, bet sabiedriskā apspriešana notiek…

Masu medijos parādījusies ziņa, ka «Nord Stream» gāzes vada būvniecība ietekmēs zvejniecību. To paziņoja plānotajā gāzes cauruļvada Baltijas jūrā ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedriskajā apspriešanā.

Masu medijos parādījusies ziņa, ka «Nord Stream» gāzes vada būvniecība ietekmēs zvejniecību. To paziņoja plānotajā gāzes cauruļvada Baltijas jūrā ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma sabiedriskajā apspriešanā.

Kā atzīst celtniecības ierosinātāji, tad galīgais izvērtējums vēl nav pabeigts. Zinām, ka zvejniecību ar traļiem ierobežos vietās, kur izbūvētas gāzes vada atbalsta struktūras vai akmens uzbērumi. Ir zināms, ka tralēšanas aprīkojumu drīkstēs
vilkt pāri gāzes vadam līdzenajās jūras gultnes vietās, kur gāzes vads pieguļ gultnei. Gāzes vada būvniecības laikā zvejniecība gāzes vada ielikšanas koridora tiešā tuvumā būs aizliegta. «Nors Stream» pārstāvji stāsta, ka būvniecības laikā gāzes vada iedarbība uz apkārtējo vidi būs īslaicīga. «Nord Stream» jūras izpētē ieguldījusi 100 miljonus eiro un ir noskaidrots, ka jūras gultnē ir 100000 līdz 150000 mīnu. Sevišķi daudz mīnu un dzīvsudraba konteineru konstatēti Somu jūras līcī, tāpēc par gāzes vada būvniecību lielu un pamatotu uztraukumu pauž Igaunijas Zinātņu akadēmijas zinātnieki.
Konkrētāk, kā situāciju vērtē ar zivsaimniecību saistītās amatpersonas Latvijā, vaicājām Zemkopības ministrijas Zivsaimniecības politikas departamenta direktoram Normundam Riekstiņam, kurš skaidroja, ka pašlaik vēl nav konkrēta izvērtējuma, turklāt problēma neattiecas tikai uz tiem zvejas kuģiem, kas tur ir iepriekš zvejojuši, tās ir potenciālās zvejas iepējas, kas pastāv un pastāvēs turpmāk. Līdz ar to ir runa par zvejas iespējām vispār. Šī bija tikšanas ar zvejniekiem, tā bija projekta virzītāju iniciatīva, kur informācija tika sniegta vispārējā veidā. "Tie ir tikai vārdi," teica Normunds Riekstiņš," pašlaik nav zināmi konkrēti nosacījumi. Tāpēc ir grūti kaut ko novērtēt un paļauties uz viņu frāzēm pagaidām ir pārāk nedroši."
N. Riekstiņš stāstīja, ka šo jautājumu gatavojas ierosināt Eiropas Komisijas līmenī, jo šī nav tikai Latvijas interese vien, bet gan visu Baltijas jūras valstu, kuras nodarbojas ar zvejniecību, interese. "Mēs gatavojamies arī saņemt Eiropas Komisijas viedokli vai komentāru, lai projekta sakarā tā nenāktu klajā ar izvērtējumu uz zivsaimniecību kopumā. Mēs ceram, ka mūsu ierosinājumam pievienosies arī citas valstis. Neskaidrību šajā jautājumā vēl ir ļoti daudz. Gāzes vada būvētāji projektu pašlaik mēģina popularizēt, tikties, acīmredzot nomierināt, ka nekas netiks skarts, viss tiks kompensēts, bet vārdi paliek vārdi… Ir jāzina reālā ietekme, un tad izvirzās daudzi citi jautājumi, detaļās, piemēram, ir jāzina, kas būs kompensācijas saņēmēji, jo šajā vietā ir tiesības zvejot visiem Latvijas kuģiem," teica Normunds Riekstiņš.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *