sciencedaily.com

Māmiņ, nesmēķē! Es smoku!

Tas nav izdomājums, ka smēķētājas var gadīties pieķert arī turpat, pie Tukuma slimnīcas dzemdību nodaļas nama durvīm, vai mēģinājumā aizpīpēt kārtējo cigareti kādā no palātām…

Maija nogalē Saeima pēc ilgām diskusijām pieņēma likuma grozījumus, kas paredz, ka turpmāk smēķēšana bērnu klātbūtnē var tikt traktēta kā vardarbība. Vienlaikus, jāpiebilst, gan vēl arvien paliek atklāts jautājums, kurš un kā šos vardarbības aktus kontrolēs un kā vainīgie tiks sodīti? Tai pat laikā grūtnieces tāpat paliek “ārpus likuma” un, līdz bērniņš nav piedzimis, valsts institūciju izpratnē, viņas drīkst smēķēt nesodīti. Tādēļ par to, kā grūtniecības gaitu, gaidāmā mazuļa veselību un sievietes reproduktīvo sistēmu kopumā ietekmē smēķēšana, iztaujājām Tukuma slimnīcas dzemdību nodaļas vecmāti un topošo vecāku, arī skolēnu lekciju vadītāju Initu Endzeli.

Vaicāta, vai darbā bieži nākas saskarties ar problēmu – smēķējošām grūtniecēm – I. Endzeles atzīst, ka tas diemžēl ir fakts. Tāpat izdomājums nav arī tas, ka smēķētājas var gadīties pieķert arī turpat, pie dzemdību nama durvīm, vai mēģinājumā aizpīpēt kārtējo cigareti kādā no palātām… Šo parādību ietekmēt dzemdību nama personālam gan nekādu papildu iespēju nav, kā vien stāstīt, stāstīt un vēlreiz stāstīt par smēķēšanas kaitīgumu, tikko topošā māmiņas stājas uzskaitē.

I. Endzele:

– Jau aizpildot grūtnieču karti, grūtniecēm ir jānorāda, vai viņām ir kāds kaitīgs ieradums. Arī nodarbībās uzsveram, ka šajā gadījumā vajadzētu būt godīgiem, jo tādējādi ir iespēja apzināt riskus, ar kādiem, iespējams, nāksies saskarties grūtniecības un dzemdību laikā. Piemēram, topošo māti var skart mazasinība, ir lielāks risks, ka bērniņš piedzims priekšlaikus vai ar nepietiekamu svaru utt. utjp. Tādēļ aicinām būt godīgiem!
Vairāk lasiet ceturtdienas, 18. jūlija, laikrakstā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *