Lauku dienās – dārzeņi

8. augustā Pūrē notika Lauku dienas, ko dārzeņkopjiem organizēja AS «Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacija», SIA «Pūres Dārzkopības pētījumu centrs» un SIA «Kurzemes sēklas». Šogad apmeklētāju skaits bija neliels, iespējams, tāpēc, ka par pasākumu pietrūka informācijas.

8. augustā Pūrē notika Lauku dienas, ko dārzeņkopjiem organizēja AS «Pūres Dārzkopības izmēģinājumu stacija», SIA «Pūres Dārzkopības pētījumu centrs» un SIA «Kurzemes sēklas». Šogad apmeklētāju skaits bija neliels, iespējams, tāpēc, ka par pasākumu pietrūka informācijas.

Desmit kultūras, 72 šķirnes

Pasākuma apmeklētāji varēja iepazīties ar desmit dārzeņu kultūrām un 72 to šķirnēm, uzzināt, kā tās augušas, kā arī gūt informāciju par jaunākajām. Šādi dārzeņu izmēģinājumu stādījumi ir Bulduros, mācību un pētījumu saimniecībā «Vecauce» un Pūres Dārzkopības pētījumu centrā. Talsos demonstrējumu laukā šogad pārsvars esot dots puķēm. Demonstrējumu laukos interesentus izvadāja Pūres dārzkopības izmēģinājumu centra zinātniskā darbiniece Agrita Bite, diskusijā pār dārzeņu kaprīzēm piedalījās SIA «Kurzemes sēklas» agronoms Māris Grīnvalds un Latvijā pazīstamā dārzeņkope Mārīte Gailīte.

Puravus beidzot esam iemācījušies lietot un pēc tiem tirgū ir liels pieprasījums. Dārzenis izdevīgs tāpēc, ka to labi var saglabāt un lietot visu ziemu, turklāt tas ir lielisks vitamīnu avots. Saka, ka arī ārstniecisks, lietojams profilaktiski sirds stiprināšanai. Šķirnei `PorbellaF1` (firma «Nickerson Zwaan») ir liels stublājs, tā labi glabājas, tātad varētu būt perspektīva. `ArdeaF1` (firma «Enza Zaden») šķirne šogad skatāma pirmo reizi Latvijā. Apskatīt iespējams jau arī pie mums zināmās «Bejo» firmas šķirnes `JolantF1`, `StrikerF1`, `CasinoF1`, `LinxF1`. Šīs šķirnes sētas 11. martā, izstādītas uz lauka 28. un 29. aprīlī. Runājot par uzglabāšanu un realizāciju, puravi konteineros liekami stāvus, lai prece nezaudētu tirgus izskatu.

Seleriju stādījumos bija iespējams aplūkot divas «Bejo» šķirnes – `Ilona` un `Balena`. Līdz šim selerijas uzskatīja par dārzeni, kuram nemetas nekādas slimības, taču šogad dārzeņkopji Pūrē pārliecinājās, ka selerijām visai postoša ir septorija – lapu plankumainība.

Ziedkāposti jāiear zemē, kāposti slikti barojas

Šogad daudzi ziedkāpostu audzētāji hektāriem vien savu audzējumu ieara zemē. Vispirms jau tāpēc, ka lielveikalu noliktavas bijušas pilnas ar importa preci, otrs – šogad ziedkāpostiem pieticīgs lapojums un pie kāposta galviņas tika saule, kas pasliktināja kvalitāti.

Šogad izmēģinājumos trīs «Bejo» šķirnes: `Boro`, `Wodan` un `Bordo237`. Ziņas par bietēm veikalos pretrunīgas – dažos lielveikalos stāvot savītušas, daži dārznieki saka, ka neviens bietes pirkt negribot, citi atkal saka, ka Dziesmu svētku laikā dārzeņu tirgotāji solījuši pat Ls 1 par biešu kilogramu.

Kāpostu šķirnes bija pārstāvētas visplašāk – 18, tostarp divas šķirnes sarkano galviņkāpostu, sevišķi labi izskatījās virziņkāpostu koniskā šķirne `SamantkaF1`, kas ir lieliska svaigos salātos un daudz neatšķiras no Ķīnas kāposta. Agrīno kāpostu šķirnes jau novāktas, apskatīt varēja tikai vienu, bet vēlīnie – briedē galviņas. Tomēr agronomi spriež – izskatās, ka augi nespēj uzņemt mēslošanas līdzekļus, it kā augi būtu badā. Tas izmēģinājumu lauka kopējiem liek domāt, ka nākamajā gadā varētu mēģināt piebarot caur lapām, mēslojumu izsmidzinot.

Sīpoli šogad dīguši divas reizes. Tas bija arī labi redzams uz lauka – daļa sīpolu bija izaugusi lieli, bet daļai tikai loks pirksta garumā. Iemeslu, kāpēc daļa sēklu dīga un daļa nedīga, dārzeņkopji tā arī nav varējuši atrast, jo kaut arī pavasarī bija sausuma periods, sējumi tomēr tikuši laistīti. Nevar vainot arī sēklu, jo šāda parādība konstatēta visām sīpolu šķirnēm. Šogad bija iespējams apskatīt piecus jaunus sīpolu hibrīdus un divus jau agrāk audzētus. Sīpoli sēti 23. aprīlī. Dārzeņkope M. Gailīte saka, ka drošāk sēt iediedzētu sēklu, jo šāda situācija dārzeņkopjiem nes zaudējumus. Līdzīgi nevienmērīga dīgšana sīpoliem bijusi arī vēl kādā citā saimniecībā, taču M. Grīnvalds apgalvo, ka Talsos sīpoli dīguši vienmērīgi. Viņš arī informēja, ka parasti sīpolu loki pārdošanā ir ar nelieliem sīpoliem. Divas šādas šķirnes pašlaik ir izmēģināšanā un, domājams, ka tās iesies apritē.

Modē – rupjkārpaini gurķi

Gurķu demonstrējumu laikā iesētas septiņas šķirnes. Uzmanību izpelnījās jaunais hibrīds `Bejo 2772F1`, kas iesēts pirmo gadu. Kā pastāstīja M. Grīnvalds, pašlaik ir modē gurķus kādās astoņās daļās griezt salātiem gareniski, tos tur pirkstos un mērcē dārzeņiem pagatavotā speciālā mērcē. Šī šķirne varētu būtu speciāli selekcionēta šim nolūkam. Demonstrējumā tika uzsvērts, ka selekcionāri aizvien vairāk selekcionē gurķus konkrētam mērķim – tirgus precei tie ir ap 8 cm gari gurķīši, kas arī domāti salātiem vai konservēšanai.

Ražīga, perspektīva šķirne ar laba izskata gurķiem no jaunajām šķirnēm ir `AmantF1`. Gurķu selekcijā ir mode – vienu brīdi bija sīkkārpainie gurķi, tagad modē rupjkārpainie, uz ko pašlaik virzīta firmas «Bejo» selekcija. Gurķi sēti 19. maijā un stādīti 5. jūnijā, pašlaik sējumi zaļi, ražojoši.

Kabačiem varēja novērtēt divas šķirnes – `Milet` un `Adrielle`.

Burkānu demonstrējumā bija 14 šķirnes, bet pētersīļu – divas.

Kā strādāt labāk?

Pasākuma dalībniekus iepazīstināja arī ar diviem izmēģinājumiem. Vienā – «Dārzeņu šķirņu salīdzinājums un kaitēkļu izplatības prognožu efektivitātes izvērtējums bioloģiskajā un konvencionālajā dārzeņu stādījumā» dārzkopji centās noskaidrot piemērotākās dārzeņu šķirnes un hibrīdus no vairākām Rietumeiropas sēklu firmām audzēšanai bioloģiskajā un konvenciālajā saimniekošanas sistēmā Kurzemes reģionā. Izmēģinājumus veica baltajiem galviņkāpostiem, ziedkāpostiem, sīpoliem, burkāniem un sakņu selerijām. Pašlaik vēl novērojumi tiek veikti. Otrs izmēģinājums ir «Slāpekļa mēslojuma devu efektivitātes noteikšana dārzeņiem». Izmēģinājumi ir iekārtoti sīpoliem, kāpostiem, burkāniem,

Demonstrējumā piedalījās arī SIA «Kalnakrogs», kurš piedāvāja salmu smalcinātāju – ieklājēju, ar kura palīdzību labi var noklāt, piemēram, zemeņu dobes, lai iegūtu tīrākas ogas, kā arī putnu un zvēru atbaidītāju un apdobju frēzi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *