lvportals.lv

Kur vērsties, ja atsaka izmaksāt kompensāciju par nelaimes gadījumu

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrībā (LIDA) saņemti jautājumi par kompensāciju izmaksām amatpersonām un darbiniekiem sakarā ar nelaimes gadījumiem darbā, apmācībās, treniņos un daudzos citos gadījumos, kad neizprotamu iemeslu dēļ kompensācijas izmaksāšanā tika atteikts.

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrībā (LIDA) saņemti jautājumi par kompensāciju izmaksām amatpersonām un darbiniekiem sakarā ar nelaimes gadījumiem darbā, apmācībās, treniņos un daudzos citos gadījumos, kad neizprotamu iemeslu dēļ kompensācijas izmaksāšanā tika atteikts.

Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likums nosaka, ka amatpersonas (darbinieki), kuras, pildot ar dzīvības vai veselības apdraudējumu (risku) saistītus amata (dienesta, darba) pienākumus, ir cietušas nelaimes gadījumā un guvušas ievainojumu vai sakropļojumu vai kuru veselībai nodarīts citāds kaitējums (izņemot arodslimību), saņem vienreizēju pabalstu. Pabalsts tiek izmaksāts arī tajos gadījumos, ja darbinieks atradās apmācībās un cieta nelaimes gadījumā.

Institūcija saskaņā ar normatīvajiem aktiem par nelaimes gadījumu izmeklēšanu izveido izmeklēšanas komisiju un izmeklē nelaimes gadījumu.

Amatpersonai (darbiniekam) nelaimes gadījuma pabalstu piešķir, ja amatpersona (darbinieks), pildot ar dzīvības vai veselības apdraudējumu (risku) saistītus amata (dienesta, darba) pienākumus, vai apmācībā guvusi dažāda veida ievainojumus, izmežģījumus, sastiepumus un izstiepumus, termiski un ķīmiski apdegumi, apsaldējumi, saindēšanās, temperatūras galējība, gaisa un ūdens spiediena iedarbība, elektriskās strāvas, zibens, skaņas un vibrācijas iedarbība, dzīvnieku kodieni, dūmu, liesmu, gāzu, tvaiku, ķīmisku vai toksisku vielu iedarbība, vardarbības (sišana, spīdzināšana, mocīšana, bads) radīti veselības bojājumi, akūta infekcija, ja inficēšanās notikusi nelaimes gadījumā.

Pabalsta apmēru nosaka atbilstoši nelaimes gadījumā gūto veselības bojājumu smaguma pakāpei:

– par smagiem veselības bojājumiem – 5000 latu;

– par vidēji smagiem veselības bojājumiem – 1000 latu;

– par viegliem veselības bojājumiem – 100 latu.

Nelaimes gadījumā gūtā veselības bojājuma smaguma pakāpi amatpersonai (darbiniekam) nosaka Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonai ar speciālo dienesta pakāpi – Iekšlietu ministrijas Centrālā medicīniskās ekspertīzes komisija (CMEK), pamatojoties uz institūcijas nosūtījumu, lēmumu un aktu par nelaimes gadījumu darbā, kā arī amatpersonas (darbinieka) iesniegtajiem izrakstiem no ārstniecības iestādes medicīniskās dokumentācijas par nelaimes gadījumā gūtā veselības bojājuma ārstēšanu.

Ja amatpersonai (darbiniekam) 18 mēnešu laikā pēc nelaimes gadījuma tika noteita invaliditāte, kuras cēlonis ir nelaimes gadījums, amatpersonai (darbiniekam) izmaksā vienreizēju pabalstu šādā apmērā:

– I grupas invalīdam – 30000 latu;

– II grupas invalīdam – 20000 latu;

– III grupas invalīdam – 5000 latu.

Ja amatpersonai (darbiniekam) piecu gadu laikā pēc nelaimes gadījuma dienas veselības stāvoklis ir pasliktinājies un noteikta cita invaliditātes grupa, atbilstoši no jauna noteiktajai invaliditātes grupai maina arī pabalsta apmēru.

LIDA aicina Iekšlietu ministriju un tai pakļautās Valsts policiju, Valsts robežsardzi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, Tieslietu ministrijas Ieslodzījuma vietu pārvaldi izvērst informēšanas kampaņu par amatpersonu un darbinieku sociālajām garantijām, tiesisko aizsardzību, tai skaitā ja amatpersona vai darbinieks cietis nelaimes gadījumā darbā, pildot dienesta pienākumus, apmācībās vai treniņos.

Savukārt amatpersonām, darbiniekiem LIDA aicina izmantot tiesisko aizsardzību un vērsties pēc palīdzības Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrībā: lidarodbiedriba@lidarodbiedriba.lv.

Komentāri

  1. Ļoti labs raksts. Agrāk nemaz nezināju, ka ja iekož suns vai saindējies ar gāzi, pienākas kompensācija. Mani daudzi kolēģi nezina, kādos gadījumos maksā kompensāciju, kā rīkoties atbilstošā situācijā. Paldies NTZ, ka publiskoja šo informāciju!

  2. Jā,bet vai šie likumi atiecas tikai uz valsts iestādēm un to ierēdņiem?kā ir ar privātajām firmām?

  3. Kā zinu, tad šie likumi attiecas uz Valsts un pašvaldības institūcijām, jo tur viss biežāk notiek nelaimes gadījumu. Vēl visiem atmiņā šaušana Jēkabpilī, kad brāļi Hristoforidi un vēl divi policisti tika savainoti no savu kolēģu puses.
    Ikdienā vienmēr notiek visādas ķibeles, kas beidzas ar nonākšanu mediķu rokās. Tas nav lēti, tāpēc kompensācijas ir vajadzīgas.

  4. Biju sastiepis kāju ugunsgrēkā, nācās ņemt slimības lapu, jo nevarēju paiet, man sakrāmēja kaudzi papīru un aizsūtīoja uz Rīgu uz CMEK, bet tur saka, ka trūkst vēl papīru, tad atpakaļ uz Latgali, tad atkal uz Rīgu, tad atkal kkas trūkst, tad pazuda priekšniekiem kautkādas lapas kuras trūkst un es galugalā nesaņēmu neko! Bardaks un vienas “atmazkas” tanī visā sistēmā! Ja cilvēks ir savainojies un tiešām viņam pienākas pabalsts, tad pēc manas prakses, to saņemt ir NEIESPĒJAMI!!!

    1. ak jā aizmirsu piebilst, ka par ceļu uz Rīgu es izmetu daudz naudas bezjēdfzīgi un nesaņēmu ne pabalstu par traumu, ne to naudiņu atpakaļ ko izmetu ceļam 🙂 paldies super rūpīgajai sistēmai, ka ļāva man zaudēt vēl vairāk nekā biju jaw zaudējis 😀 hahaha šī sistēma ir vnk apbrīnojama! 😀

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *