Ko darīt ar rotanu?

Mūsu dīķī netālu no Tukuma, šķiet, parādījies rotans. Viedokļi par šo zivi ir visdažādākie, nezinu, ko ar to darīt. Vai mēģināt iznīdēt? Cik tā ir bīstama?

Mūsu dīķī netālu no Tukuma, šķiet, parādījies rotans. Viedokļi par šo zivi ir visdažādākie, nezinu, ko ar to darīt. Vai mēģināt iznīdēt? Cik tā ir bīstama?

Vispirms atbildes meklējām dažādās mājas lapās internetā. Jāteic, ka iegūtā informācija bija visai pretrunīga. Zivs pie mums atceļojusi no Tālajiem Austrumiem. To sauca arī par Amūras grunduli. Radusies pat leģenda, ka zivtiņa atceļojusi sasalusi un, kad atkususi, tad vēl bijusi dzīva. Tāpēc arī makšķernieks to ielaidis kādā Latgales puses dīķī. Un patiesi, šī zivs dzīvo tur, kur citas zivis iet bojā, tā ir ļoti dzīvelīga. Rotans sastopams arī Daugavā pie Daugavpils, Bauskas, Cēsu, Rīgas un Valmieras rajona dažās ūdenskrātuvēs. Tā līdzīga karūsai – izturīga pret skābekļa trūkumu. Rakstīts, ka rotans barojas ar bentosu, retāk – ar zivju mazuļiem. Citi literatūras avoti apgalvo, ka rotans izēdot zivi mazuļus un ikrus un ātri vien pārņemot ūdenskrātuvi. Zivs varot sasniegt 10 gadu vecumu. Ikrus rotans nērš no maija līdz augustam, tie pielīp pie augiem, un rotanu tēviņš tos apsargā. Zivs sasniedz 25 cm garumu un 350 gramus lielu svaru. Tās gaļa esot garšīga, zivij nav daudz zvīņu, ir viena asaka.

Vai uztraukties par rotanu, kas dzīvo dīķi? Ko darīt? Atbildes meklējām arī pie vairākām pazīstamām zivsaimniecības un makšķerēšanas autoritātēm Latvijā.

Imants Rozītis, SIA «Zive» zivkopis, uzskata, ka viņa dīķiem rotans nav bīstams, jo to esot viegli izlasīt no dīķiem, kuru ūdeņus nolaiž. Arī viņa apsaimniekotajos dīķos rotana neesot.

Zivju Resursu aģentūras direktora vietnieks, Akvakultūras departamenta vadītājs, makšķernieku iecienītās mājas lapas īpašnieks Jānis Stikuts uzskata, ka viennozīmīgu atbildi, ko darīt konkrētajā ūdenskrātuvē, nav iespējams sniegt, jo par attiecīgo dīķi ir jāzina vairāk. Pie atbildes varētu nonākt diskusijas ceļā. Vislabāk to varētu darīt ar mājas lapa www.fishing.lv starpniecību internetā, bet var arī viņam zvanīt pa tālruni 29517507.

Vērsāmies arī pie dabas un makšķerēšanas lietu speciālista Māra Oltes, kurš aicināja noskatīties jūlija raidījuma «Vides fakti» www.videsfakti.lv mājas lapā. Šajā raidījumā apkopota visa pašlaik pieejamā informācija par rotanu. M. Olte uzsvēra, ka rotans ir invazīva zivju suga, kas mūsu dīķos nebūtu vajadzīga. Tomēr tā nav, ka tā nesadzīvo ar mūsu zivju sugām. Grūtāk var klāties citu sugu zivīm dīķos, kur sliktāki apstākļi, tad rotans var pār mūsu zivīm sākt dominēt. Lai no dīķa izskaustu rotanus, var pamēģināt ielaist dīķi līdakas, tad redzēs – kurš kuru.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *