Iekāp ātrās palīdzības mašīnā virtuāli un uzzini, kā mediķi palīdz dzīvībai kritiskās situācijās

Pirms 53 gadiem tieši novembrī izsaukumos pie pacientiem Rīgā pirmoreiz uzsāka doties tiem laikiem unikāls ātrās palīdzības auto – reanimācijas brigādes mikroautobuss. Jaunais mediķu transportlīdzeklis bija paredzēts vairs ne tikai pacientu transportēšanai, bet tajā bija arī nepieciešamais dzīvību glābšanai notikuma vietā.

Pirms 53 gadiem tieši novembrī izsaukumos pie pacientiem Rīgā pirmoreiz uzsāka doties tiem laikiem unikāls ātrās palīdzības auto – reanimācijas brigādes mikroautobuss. Jaunais mediķu transportlīdzeklis bija paredzēts vairs ne tikai pacientu transportēšanai, bet tajā bija arī nepieciešamais dzīvību glābšanai notikuma vietā. Tas bija speciāli konstruēts un īpaši aprīkots, lai mediķi varētu palīdzēt smagi saslimušajiem un cietušajiem vēl pirms nogādāšanas slimnīcā. Pirmo mobilās reanimācijas brigādes auto ar tā specifisko aprīkojumu un iespējām palīdzēt pacientiem var uzskatīt par mūsdienu neatliekamās medicīniskās palīdzības brigāžu transportlīdzekļu priekšteci Latvijā.*

Šobrīd katru diennakti izsaukumos visā Latvijā dodas vairāk nekā 170 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta brigādes. To rīcībā ir mūsdienīgs un daudzfunkcionāls aprīkojums, kas palīdz glābt cilvēku dzīvības situācijās, kad izšķirošas ir minūtes, tostarp smagu traumu, ķermeņa daļu amputāciju, bezsamaņu, klīniskās nāves vai citu pēkšņu un dzīvību apdraudošu saslimšanu gadījumos. Kā norāda NMP dienesta vadītājs Armands Ploriņš: „Neatliekamās medicīniskās palīdzības auto šodien jau līdzinās reanimācijas palātai uz riteņiem – tajā ir viss nepieciešamais, kas ļauj palīdzēt pacientiem viskritiskākajos brīžos. Tāpēc iedzīvotājiem ir svarīgi atgādināt, kad un kādās situācijās patiešām nekavējoties jāzvana uz ārkārtas tālruni 113, lai izsauktu mediķus.”

Aicinām doties virtuālā ekskursijā, lai neklātienē savā datorā vai tālrunī vairāk uzzinātu par ātrās palīdzības mediķu iespējām glābt cilvēku dzīvības un NMP dienesta darba specifiku (http://virtuallatvia.lv/Tours/NMPD/virtualtour.html vai NMP dienesta mājas lapā www.nmpd.gov.lv). Virtuālās ekskursijas laikā var noskaidrot, ar kādu aprīkojumu strādā mediķi, lai palīdzētu smagi cietušajiem un saslimušajiem dzīvībai kritiskās situācijās – aplūkot ierīci, kas palīdz glābt cilvēkus no klīniskās nāves, uzzināt, kas atrodas mediķu lielajā mugursomā, kam domāts sēdkrēsls ar kāpurķēžu mehānismu, kas ir vakuumsūknis, kādos gadījumos izmanto skābekļa balonus u.c. Tāpat interaktīvajā ekskursijā var uzzināt, kāpēc mediķu auto ir dzeltenā krāsā vai ko nozīmē uz automašīnām redzamais simbols – sešstūru zvaigzne ar zizli un čūsku tās centrā, kā arī to, kādos gadījumos mediķu brigāde vislabāk spēj palīdzēt un kad tā ir izsaucama.

Ideju, ka Rīgā nepieciešams izveidot īpašu ātrās palīdzības brigādi, kura spētu jau izsaukuma vietā glābt cilvēkus ļoti kritiskā stāvoklī, īstenoja anesteziologs prof. Georgs Andrejevs. Iedvesmu viņš guva no Maskavas reanimācijas brigādes pieredzes, par vienīgo trūkumu atzīstot neparocīgo transportlīdzekli, kurš bija būvēts uz lielās autobusu bāzes ar ierobežotām manevrēšanas iespējām. Ar domubiedru atbalstu atsaucību guva ideja mobilās reanimācijas brigādes vajadzībām izmantot tobrīd nesen ražot sākto mikroautobusu «Latvija».

Pirmais reanimācijas auto bija sarkanā krāsā, apgādāts ar sirēnu un rāciju, kas gan darbojās tikai 20 km rādiusā. Līdztekus jau ierastajam brigāžu aprīkojumam mašīnā papildus bija arī portatīvs ar roku darbināms plaušu mākslīgās ventilācijas aparāts, automātisks elpināšanas aparāts, skābekļa inhalators, narkozes aparāts, elektrokardioskops, elektriskais defibrilators, aparāts “tritāns” tritāna analgēzijas veikšanai, sūkņi. Sākotnēji šajā auto bija iespējams nodrošināt ne tikai atdzīvināšanas pasākumus, bet pat asins pārliešanu un dažāda veida operācijas. Ne velti tā laika prese, aprakstot jaunradīto transportlīdzekli, dēvēja to par „operācijas zāli uz riteņiem” (vairāk par pirmo reanimācijas brigādes auto: http://ejuz.lv/mobilareanimacija).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *