Dzīvojām ilūzijās…

Šodien Latvijas interneta mediju telpā parādījās necils rakstiņš par to, ka Eiropas vidējais dzīves līmenis pazemināšoties un turpmāk krīžu atkārtošanās būs biežāka. Tā prognozējis Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Mārtiņš Krieviņš.
Sekojot patreizējai krīzes norisei, grūti šim apgalvojumam nepiekrist. Līdzšinējā Eiropas (arī daudzu pasaules) valstu finanšu politika pierādījusi, ka sasniegtā labklājība, vismaz daļā valstu, bijusi vien ilūzija. Priekšstatu par dzīves līmeņa celšanos palīdzēja celt nemitīgā aizņemšanās, ko liela daļa valstu vairs nespēj turpināt – aizdevēji vairs neuzticas šo valstu spējai parādus atdot. Tātad varētu teikt, ka šajās valstīs labklājība "ņemta kredītā", un, nespējot parādu atdot, līdz ar krīzi tās spiestas labklājību samazināt…
Saprotams, ka no iegūta labuma grūti atteikties, un tas rada dažāda rakstura negācijas. Vācieši pārmet dienvidniekiem izšķērdību, korumpētību un nespēju realizēt reformas, dienidvnieki vāciešiem atgādina par II pasaules kara pārestībām un bezatbildīgo kreditēšanu. Protams, Eiropas Ziemeļvalstu iedzīvotāji nevēlas apmaksāt Dienvidvalstu parādus, savukārt tie nevēlas atteikties no iegūtās un izbaudītās labklājības. Tā teikt – kārtējā ilūzija, jo izrādās, ka arī Eiropas vienotība bijusi tikai "uz papīra".
Tomēr Latvija uz nestabilās eirozonas fona šķiet kā īsta miera osta un reti kuru te satrauc vidējā Eiropas dzīves līmeņa krišanās. Gluži pretēji – daži joko, ka vismaz tā mēs ātrāk "vidējo līmeni" sasniegšot. Vēl vairāk, dažs labs pat sāk uzskatīt, ka krīze nu pilnībā pārvarēta un ka apkārt – citur Eiropā – notiekošais viņus neuztrauc! Šo optimismu, kā pienākas, savā labā savukārt steidz izmantot kreditēšanas kompānijas, kuru reklāmas jau atkal kļūst arvien uzbāzīgākas un aicinošākas. Tomēr, pirms ļauties impulsiem, vērts atcerēties, ka mūsdienu globalizācijas apstākļos pasaulē nemaz nav pilnīgi "neatkarīgu" valstu un ka arī mūsu jau tā trauslā labklājība var būt atkarīga no pārējās Eiropas, notikumiem pasaulē. Pretējā gadījumā tas, ko šobrīd uzskatām par "miera ostu", arī var izrādīties tikai ilūzija…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *