Arī bankām – jāatbild!

Redz, cik ļoti pasaule iespiedusies mūsu ikdienā, tā nodomāju, kad svētdienas naktī cēlos augšā, lai kaut kur internetā sameklētu karstākās ziņas par vēlēšanu rezultātiem Grieķijā… Un nelīdzēja pašmierinošā meditācija "ne tur ko varu mainīt, ne ietekmēt", tik un tā gribējās zināt, ir vai nav tā ekonomiskā pulvermuca sprāgusi. Tikai no rīta varēju atviegloti uzelpot – lai ko par grieķiem nerunātu, viņi bijuši pat necerēti apdomīgi – vairums nobalsojis par atbildīgām partijām, kas iestājās par lielāku vai mazāku, bet tomēr – taupības režīmu! Šī ziņa pat vedināja uz tādām kā filosofiskām pārdomām par to, ka laikam tas tautām vispār krīzes brīžos raksturīgi – pašorganizēties, būt saprātīgākām par politiķu vairumu un izteikt gatavību upurēties. Jo tā patiesībā ikvienam ir liela varonība – pieņemt lēmumu, rīkoties, balsot, apzinoties, ka dzīve nekļūs labāka, bet gluži otrādi… Lai nu kas, bet mēs – Eirotaupības pirmrindnieki – to saprotam pavisam labi. Turklāt, kā izrādās, grieķu centienus novērtējuši arī "lielie brāļi". Pat galvenās visu parādnieku sponsorētājas Vācijas ārlietu ministrs jau pasteidzies paziņot, ka varētu grieķiem iedot vēl papildu laiku jauno, uz taupību vērsto pasākumu ieviešanai…
Uz tik pozitīvas nots vakar sagaidījām pusdienas laika ziņas, kad ar saviem komentāriem vispasaules tīmeklī bija ietrausušies labi izgulējušies ekonomikas apskatnieki. Par tālāko notikumu gaitu versijas visdažādākās, taču sausais atlikums visiem līdzīgi histērisks:"Grieķija? Nu labi, iespējams, viss daudzmaz atrisināsies, vācieši savu uz mūžiem pazaudēto naudiņu pārdzīvos… Taču kas notiks tad, kad teju teju sprāgs Eiropas ceturtās lielākās ekonomikas – Spānijas – nekustamo īpašumu burbulis!?"…
Tad nu sapratu, ka visām pasaules sāpēm līdzi dzīvot būs grūti. Jo vairāk, ja par nekustamo īpašumu burbuli mums te, Latvijā, viss ir diezgan skaidrs. Skaidrs, ka plīsīs, skaidrs, ka nevienam tās par miljoniem celtās un banku kreditētās mājas (nereti nekurienes vidū) nav vajadzīgas…
Taču par vienu gan vēl vajadzētu pacīnīties gan te, Latvijā, gan, iespējams, arī mūsu jaunās lielvalsts mērogā – ne tikai "neapzinīgajai" tautai, bet arī bankām par pašu pūstiem burbuļiem ir jāatbild! Citādi… nepaies ne daži gadi, un kārtējā burbuļballīte būs klāt….

Komentāri

  1. Cien. Plaudes kundze! Paskatieties uz situāciju ar bankām Latvijā. Vai tās par kaut ko atbildējušas? Visu smagumu iznes cilvēciņš, kurš, tiesa arī savas neapdomības dēļ, ir paņēmis kredītiņu savai vienīgajai mājiņai. Cik zinu, gandrīz visas bankas strādā šodien ar peļņu. Tās ne par ko neatbild, atbild TIKAI kredītņēmējs.

  2. Es, piemēram, vairāk domāju par likumu (tas nez kur iesprūdis), kas arī Latvijā hipotekāro kredītu padarītu tādu pašu, kā citur pasaulē. Proti, atdodot ieķīlāto mājokli, kredītsaistības ar banku ir nokārtotas. Bet mums jau kā nez kādā Ņūmambambijā – cilvēks atdod visu, arī ar kredītu iegādāto mājokli, bet tik un tā paliek parādniekos mūžīgi mūžos. Patiesībā, tas izskatās pēc verdzības… Un ir vēl dažas banku darbības nianses, kas tomēr būtu regulējamas, jo patiesībā nekāda pilnīgi brīvā tirgus sistēmas jau nav, jo ir subsīdijas (vieniem lielākas, cietiem – mazākas), īpašās kreditēšanas programmas (piemēram, dāņiem, pērkot zemi te, Latvijā), regulas un c. Runājot par atbildību kredītu ziņā, dažos gadījumos, ar kuriem gadījies iepazīties, bijusi vērojama klaja kredītņēmēja, maigi sakot, maldināšana un arī banku darbinieku bezatbildība, izsniedzot kredītus, par reālu nodrošinājumu nemaz nedomājot. Var jau domāt, ka viņi jau ar tādi panaivi vispārējā eiforijā bija, bet man gan šķiet, ka Latvijas gadījumā šāda atruna īsti neiet krastā – skandināvu bankas ļo-ti labi zināja, ko nozīmē nekustamā īpašuma burbulis un kā tas plīst, pavisam nesen tas bija jau piedzīvots Zviedrijā…
    Nu nav laikam komentārs un mazītiņā redakcijas sleja īsti vieta, kur diži nopietnām pārdomām nodoties. Tās vairāk rosinājumam – ticu, ka labi palaista doma savu izdara, un es tiešām domāju, ka esam pret bankām bezatbildīgi iecietīgi.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *