mezi.lv

Aicina ievērot ugunsdrošību Latvijas mežos

šogad Latvijā reģistrēti 255 meža ugunsgrēki, ar kopējo uguns skarto platību 169,7 hektāru, tajā skaitā 129,7 hektāru mežs. VUGD šogad ir iesaistījies 98 meža ugunsgrēku dzēšanā. Visbiežāk mežs ir dedzis Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā – pavisam 89 reizes.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) un Valsts meža dienests (VMD) aicina iedzīvotājus ievērot ugunsdrošību mežos, jo ilgstoši saglabājoties karstam un sausam laikam pat neliels ugunsdrošības pārkāpums vai neuzmanība var izraisīt meža ugunsgrēku.

Kā liecina VMD operatīvā informācija šogad Latvijā reģistrēti 255 meža ugunsgrēki, ar kopējo uguns skarto platību 169,7 hektāru, tajā skaitā 129,7 hektāru mežs. VUGD šogad ir iesaistījies 98 meža ugunsgrēku dzēšanā. Visbiežāk mežs ir dedzis Rīgas reģionālās virsmežniecības teritorijā – pavisam 89 reizes. Salīdzinoši 2012. gadā Latvijā bija reģistrēti 162 meža ugunsgrēki, kuros uguns skartā platība bija 90 hektāru, bet pēdējo desmit gadu laikā visvairāk ugunsgrēku bija 2006. gadā, kad 1929 meža ugunsgrēkos kopumā mežs bija dedzis 3790 hektāru platībā.

Ik gadu VMD nosaka meža ugunsnedrošo laika posmu visā valsts teritorijā. Šogad tas tika izsludināts 1. maijā. Meža ugunsnedrošajā laikposmā , uzturoties mežā un purvā, iedzīvotājiem ir aizliegts:

– nomest degošus sērkociņus vai izsmēķus;

– kurināt ugunskurus, izņemot atbilstoši ierīkotās vietās;

– atstāt ugunskurus bez uzraudzības;

– dedzināt atkritumus;

– braukt pa mežu un purvu ārpus ceļiem ar mehāniskiem transportlīdzekļiem;

– veikt jebkuru citu darbību, kas var izraisīt ugunsgrēku.

Ugunsgrēku mežā var konstatēt pēc dūmiem. Lai pēc iespējas ātri varētu noteikt vietu, kur iespējams ir izcēlies meža ugunsgrēks, meža uguns nedrošajā laikposmā VMD organizē dežūras ugunsnovērošanas torņos. No šiem torņiem dienas gaišajā laikā tiek novērots mežs, un, ja virs koku galotnēm ir redzami dūmi, tad ir iespējams noteikt koordinātes, kur ir tā vieta, kur deg mežs un tiek organizēti dzēšanas darbi.

Lai varbūtējā meža ugunsgrēka gadījumā būtu iespējams piekļūt vietai, kur mežs deg, meža īpašniekiem pastāvīgi ir jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, lai, nepieciešamības gadījumā, ugunsdzēsības automašīnām būtu iespējams brīvi pārvietoties. Tāpat meža īpašniekiem ir jāzina, ka viņa pienākums ir veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā.

VUGD aicina visus iedzīvotājus, ja pamanāt, ka mežā izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties zvaniet uz tālruni 112. Jo ātrāk notikuma vietā ieradīsies ugunsdzēsēji un uzsāks dzēšanu, jo ātrāk tiks likvidēts ugunsgrēks un nodarīts mazāks postījums.

VUGD atgādina:

Ja meža ugunsgrēks izceļas ugunskura kurināšanas rezultātā, uzreiz mēģiniet to nodzēst, sitot liesmas ar zariem, segu vai kādu citu pieejamu priekšmetu. Uguns jādzēš slīpiem sitieniem izdegušā laukuma virzienā. Ja uguni nodzēst nav iespējams, nekavējoties brīdiniet apkārtējos un ejiet prom no vietas, kur ir uguns un paglābieties uz ceļa, meža stigas, lauka vai ūdenskrātuves krasta. Dodoties prom no ugunsgrēka vietas, jāvirzās perpendikulāri uguns izplatīšanās virzienam. Sekojiet iespējamai vēja virziena izmaiņai.

Meža ugunsnedrošajā laika posmā mežā neorganizējiet lielus pasākumus, ja jūs dzīvojiet tiešā meža tuvumā vai tā ielokā, paredziet veicamos pasākumus, ja izceļas meža ugunsgrēks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *