Aleksejs, Aleksis, Alekss

Latvijas Banka laiž apgrozībā Jaunsudrabiņa «Baltajai grāmatai» veltītu kolekcijas monētu

Autors: ntz.lv
Twitter
FaceBook
print
2014. gada 17. jūnijs 09:52

Monētas māksliniece ir Sandra Krastiņa, tā kalta Nīderlandes kaltuvē Koninklijke Nederlandse Munt. Uz monētas redzams grāmatas vāka atveids un Jaunsudrabiņa «Baltās grāmatas» ilustrācijas.

Monēta veltīta vienam no izcilākajiem latviešu literatūras meistardarbiem – izcilā latviešu literāta Jāņa Jaunsudrabiņa (1877–1962) «Baltajai grāmatai», kuras pirmā daļa izdevuma veidā pie lasītāja nonāca 1914. gadā, bet otrā – 1921. gadā. Tas ir rakstnieka bērnības atmiņu stāstu apkopojums mazā Janča skatījumā un vienlaikus latviešu lauku dzīves pārskats 19. gs. nogales gaisotnē un četru gadalaiku ritējumā, papildināts ar autora zīmējumiem.

No «Baltās grāmatas» šķietami laucinieciskās Janča mācības izaug mūsdienās vitāli svarīgais un patriotiskais Jaunsudrabiņa aicinājums «Piemini Latviju!». Ar šādu sirdsdarba motivāciju Latvijas Banka emitē eiro kolekcijas monētu Jaunsudrabiņa «Baltās grāmatas» 100 gadu jubilejas atcerei.

Šī ir simtā Latvijas Bankas izdotā kolekcijas monēta un otrā kolekcijas monēta ar eiro nominālu (lata dārgmetāla monētas, kas pēc būtības ir mākslas darbs, saucām par jubilejas un piemiņas monētām; kopumā tika izdotas 98 šādas monētas). Šādi tiek turpināta kolekcijas monētu izlaišana ar Latviju raksturojošiem sižetiem un augstvērtīgu māksliniecisko izpildījumu. Arī plānotais kolekcijas monētu skaits saglabājas iepriekšējais – 5–7 monētas gadā, ņemot vērā Latvijas sabiedrības un ārvalstu kolekcionāru interesi.

Monēta “Baltā grāmata” ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Latvijas Republikā. Monētas tirāža – 5,000 eksemplāru.

Monētu varēs iegādāties Latvijas Bankā (kasēs K. Valdemāra ielā 1B, Rīgā, un Liepājas filiāles un Daugavpils filiāles kasē) un tradicionālajās monētu tirdzniecības vietās – bankās, suvenīru un juvelieru veikalos. Monētas cena Latvijas Bankas kasēs – 51.65 eiro.

 

BALTĀ GRĀMATA

Nominālvērtība: 5 eiro

Svars: 25.80 g, forma: daudzstūris

Metāls: 925º sudrabs, kvalitāte: proof

Kalta 2014. g. Koninklijke Nederlandse Munt (Nīderlande)

Māksliniece: Sandra Krastiņa

Monētas priekšpuse (averss)

Mākoņiem rotāta grāmatas vāka atveids, tā labajā malā no augšas uz leju uzraksts LATVIJAS REPUBLIKA, augšpusē no kreisā stūra slīpi uz leju gadskaitlis 2014; kvadrātveida fonā Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” ilustrācijas – bērzu ieskautas lauku mājas – atveids, monētas lejasdaļā pa labi – uzraksts “5 euro”.

Monētas aizmugure (reverss)

Grāmatas vāka atveids, tā centrā – nosaukums “Baltā grāmata” gotiskajā rakstā un gadskaitlis 1914, kvadrātveida fonā Jāņa Jaunsudrabiņa “Baltās grāmatas” ilustrācijas atveids – saules apspīdēts zēns; monētas lejasdaļā – Jāņa Jaunsudrabiņa paraksta faksimils.

Monētas josta

Gluda.Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.07.18 | 15:00

Pasākums bērniem Viesatu bibliotēkā 

2019.07.19 | 11:00

Svētki Pūrē 

2019.07.19 | 17:30

Velobrauciens Kandavā 

2019.07.19 | 19:00

Koncerts un izstāde Irlavā 

2019.07.20 | 9:30

Sporta svētki Pūrē 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool