Tālija, Natālija, Broņislava, Broņislavs

Savādā nejaušība – nacionālisti sevi nodēvē par “FASCES”

Twitter
FaceBook
print
2010. gada 5. jūlijs 12:16

Sestdien ar komunistiskajai partijai apskaužamu delegātu vienprātību (300 delegāti no 300) pirms starta 10. Saeimas vēlēšanās notikusi Latvijas nacionālistiski orientēto politisko spēku apvienošanās. Spriežot pēc mediju atsauksmēm, nacionālistu sapulce notikusi tradicionālā garā – visās nelaimēs vainojot pirms tālajiem 20 gadiem izčibējušo PSRS režīmu un mūsu zemes mazākumtautību pārstāvjus.

Tajā pat laikā nevar nepamanīt arī vienu diezgan pārsteidzošu niansi, kuras iespējamo nozīmi, šķiet, ir palaiduši garām mediju pārstāvji. Labi režisētā pasākuma atklāšanas runa tika uzticēta vienam no jaunās apvienības līderiem – allaž uz garu runāšanu neskubināmajam Saeimas deputātam Visvaldim Lācim. Šajā simboliskajā runā bija iekļauta uzsvērta atsauce uz Romas impērijas romiešu liktoru varas zīmi rīkšķu saišķi – ‘fasces’. Kā akcentēja runātājs, šobrīd tiek izveidots nacionālo spēku “saišķis”, ko nevarēs pārlauzt.

Satraucošākais, ka tieši ar šo simbolu tiek saistīta fašisma – radikāla nacionālisma paveida – termina izcelsme. Ar to fašisti savulaik vēlējās pasaulei pavēstīt, ka valsti viņi gatavi pārvaldīt ar rīkšķu saišķi rokās. Kur noveda šī ārprāta ideoloģija 20. gadsimta 20-tajos un 40-tajos gados Itālijā un Vācijā, domājams, atgādināt nav nepieciešams. Tādēļ izmantot šādu simbolisku salīdzinājumu, dibinot vārdos demokrātisku politisku spēku, ir vairāk nekā dīvaini. Tas var liecināt gan par zināmiem robiem balamutīgā runātāja vēstures zināšanās, gan arī plašāku politisko kopsakarību neizpratni. Tajā pašā laikā negribētos ticēt, ka labi iestudētajā pasākumā būtu pieļautas nejaušības un atklāšanas runas galvenie vadmotīvi nebūtu saskaņoti ar pārējiem jaunās apvienības līderiem… Vai arī tādiem “niekiem” neviens nepievērsa uzmanību? Ko gan nozīmē šī ‘fasces’ simbola pieņemšana Latvijas nacionālistiem? Ja vien kādam no šiem aktīvistiem ir atbilde uz iepriekš uzdoto jautājumu, būtu lietderīgi to pavēstīt arī sabiedrībai. Skaidrojumu gaidīs arī –

Ivars Jakovels

politikas zinātnes maģistrs

politisko partiju apvienības "Saskaņas centrs"
sociāldemokrātiskās partijas "Saskaņa"
Jelgavas organizācijas priekšsēdētāja vietnieks


Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

  1. Putlers teica:

    Vipej jadu.

  2. Marsietis teica:

    Uz zemes nolaidies ar galvu sāc domāt ne tikai gudri rakstīt protams pārnestā nozīmē.

  3. Liāna teica:

    Tiem nacionālistiem kaut kas ar galviņu nav kārtībā!

Pasākumu kalendārs
Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Augusts
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators
coloring.cool