Neatliec mājas siltināšanu!

Kāpjot resursu cenām, mūsu platuma grādos pārdomāta siltināšana ir kļuvusi par obligātu nosacījumu gan esošajās mājās, gan jaunos projektos. Ja līdz šim liela uzmanība tika pievērsta lētai un efektīvai apkures sistēmai (pārejot, piemēram, uz autonomu gāzes apkuri), tad, sekojoši, daudziem radies pamatots jautājums, kā paaugstināt energoefektivitāti, siltinot ēkas sienas. Jāpiemin, ka Latvijā tieši dzīvokļu apsaimniekotājiem pēdējos gados tas kļuvis par aktuālu jautājumu, jo masveida bloku māju ārsienu siltināšana tiek finansēta ar Eiropas struktūrfondu palīdzību.Šajā rakstā pievērsīsimies galvenajiem mājas siltināšanas jautājumiem, atstājot malā detalizētus tehniskos būvniecības risinājumus.

Iesaku neatlikt siltināšanu un iespēt to vēl šogad pirms lielā aukstuma, kamēr nelīst un temperatūra nenokrīt zem +6oC, ļaujot baudīt investīcijas augļus visu ziemu. Turklāt, siltinātām mājām ir lielāka tirgus vērtība.

Visbiežāk ēkas siltināšana notiek sekojoši: tiek pielīmēts siltināšanas materiāls (minerālu vate, polistirols), noarmēti 1-2 klājumi ar elastīgu sieta un līmes sajaukumu; pēc tam seko dekoratīvais apmetums (koks, apdares ķieģeļi, krāsa v.tml.). Siltinot jāņem vērā, cik sienas turpinās elpot un cik materiāli ilgi kalpos un nodrošinās siltumizolācijas funkciju. Siltināšana neattiecas tikai uz ziemas periodu – sienai jānodrošina sava iekšējā ventilēšanās, lai tajā neuzkrājas mitrums. Šajā jautājumā risinājumu mūsu mainīgajā klimatā piedāvā ventilējamā tipa fasādes, kas kļuvušas populāras Skandināvijas valstīs, atšķirībā no dienvidiem, kur iecienīta putupoliuretāna pūšana. Par putu priekšrocībām izstāstīšu vēlāk.

Mājai var siltināt ārsienas un iekštelpas, taču jāatceras, ka telpu siltināšana samazina dzīvojamo platību. Dzīvokļu īpašnieki novērtēs grīdas siltināšanu, iegūstot papildus arī skaņas izolācijas slāni.

Izvairīties no nepatīkamie pārsteigumiem jūs palīdzēs trīs galvenie nosacījumi:

– tieši jūsu ēkai atbildoša siltināšanas metode un materiāli,

– pareizi uzklāta siltināšanas tehnoloģija un

– uzticamu meistaru izvēle.

Materiālu izvēlē ieteicams lietot viena ražotāja piedāvāto siltināšanas sistēmu un materiālus, nevis kombinēt dažādu izstrādātāju līmes, grunti un apdares materiālus. Pie tam, pie pareizas viena ražotāja sistēmas izbūvēšanas, ražotājs dod garantiju. Attiecībā uz meistariem, ieteicams laicīgi iepazīties par siltināšanas uzņēmumiem un brigādēm, iztaujājot mūsu veikalu konsultantus, kā arī lasot atsauksmes interneta portālos.

Piekrītu viedoklim, ka nav ieteicams siltināšanai izmantot lētāko putupolistirolu (visiem pazīstamo, balto putuplastu), kas slikti elpo un kalpo mazāk par ugunsdrošākām minerālu (akmens vai stikla) vatēm. Turpinot par vatēm, tās biezumu jāizvēlas ne mazāku par 100 mm; labas atsauksmes dzirdētas par bezšuvju sistēmas ekovati, kas pamatā sastāv no celulozes šķiedras un dabīgo sāļu piejaukumiem.

Salīdzinot ar Dienvideiropas zemēm, Latvijā ar putupolistirolam līdzīgo materiālu – putupoliuretānu – siltina maz. Salīdzinoši jaunā siltināšanas metode pie mums vēl ir maz apgūta. Tā uzklāšana ir ievērojami ērtāka – materiāls tiek uzpūsts ar īpašu iekārtu uz jebkāda slīpuma virsmām – kaut vai griestiem, – turklāt vienlīdz labi derīgs gan iekštelpām, gan ārsienām. Putām piemīt viendabīgs klājums. Tam nav vajadzīgi papildus stiprinājumi, kas notur siltumizolācijas materiālu pie sienas vai šuves kā minerālu vatei, kas neizbēgami rada siltuma zudumus.

Pateicoties tieši uzklāšanas metodei, kuru neierobežo sarežģīti arhitektoniskie risinājumi, ar putupoliuretānu īsā laikā var noklāt lielas platības. Taču arī šai metodei ir savi trūkumi. Putas ir rūpīgi jāsargā no tiešu saules staru iedarbības ar atbilstošu sienas dekoratīvo apdari.

Lai ziemā silti!

Komentāri

  1. Reklamētājs piemirsa tos Tukuma lielos parādus par nesamaksāto siltumu un bankas kas to naudu nedos un pats galvenais Vienotības solītās darba vietas tās Tukumā ir tik daudz ka nezinām kuru izvēlēties.

  2. Uz priekšu uz siltināšanu no cita kabatām un godīgiem maksātājiem ,zini nopirku mašīnu ,no ārpuses super ,krāsa skaista ,tikai motors čupā tas salīdzinājumam ar katlu māju ,trasēm undārgo kurināmo materiālu ,beidziet iedzīvotājiem borēt ,būtu darbu piesolījis tiem 250000 tad viss okey.

  3. Cilvēks normāli uzraksta tehnisku blogu a Jūs te ar savām problēmām. Rakstam nav nekāda sakara ar bankām/politiku un Jūsu vecajiem auto.

  4. Vai veikalā man sniegs konsultāciju, ja gribu siltināt, bet pati nevaru izvēlēties labāko materiālu?

  5. Kamēr nebūs valsts atbalsts māju siltināšanā,un visa apkures sistēma kā tāda kaut ko ietaupīt ir miglas pūšana acīs ,mēs visi atceramies to jauno apsaimniekotāju, kaut kur pazudis,tie 50% no tava maka ir šajos smagajos apstākļos papildu slogs tavam makam,kur garantija ja netikspaaustināti tarifi ,jo trases zudumi ir tarifā ,tas kompleks risinājums un nemānīsim tautu ar solījumiem vai tad par šiem 20 gadiem neesat pārliecinājušies tie ekonomikas ministrijas nepareizi paņemtā nauda ,un palikušie neizmantotie miljoni.

  6. Man jau liekas, ka ir valsts atbalsts (ES fondu programma). Redzu 2 problēmas:
    1) nav kas uzņemas iniciatīvu – sagatavo pieteikumu, sasauc mājas iedzīvotājus, noorganizē izpētes darbus u.t.t
    2) "latvieši". Mēs nevaram vienoties, esam bailīgi uzņemties kredītsaistības ut.t. Esmu tam gājis cauri. Manas mājas iedzīvotāji bija neapmierināti ar apsaimniekotāju, sasaucām sapulci, lai lemtu par mājas pārņemšanu un apaimniekotāja maiņu. Vairākums pat neatnāca. Tādi esam – tikai runāt, bet kad kaut kas reāli jādara, tad čiks vien sanāk.

    iewz – ēzel, kur tu redzi kādas firmas vai ražotāja vārdu? Un ja tā gribi rakstīt – tad pats … uz turieni…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *