Katra saimnieka gods – pagalma zāles nopļaušana līdz Jāņiem

Laiks ārā ir kļuvis pavisam silts, zāle ir kļuvusi visai lekna un aug uz nebēdu. Tādēļ tagad viens no aktuālākajiem dārza darbiem ir zāles pļaušana. Vecmāmiņas, vecvecmāņas noteikti daudziem ir atgādinājušas, ka pirms Līgo un Jāņu svētkiem ikviena saimnieka gods ir, lai pagals un sētmales ir apļautas. Zāli var, protams, pļaut mūsu senču tradīcijās- ar izkapti, bet jārēķinās, ka ar šo tehniku pļāvums nebūs visai līdzens. Tādēļ visprātīgāk skaista mauriņa iegūšanai tomēr ir iegādāties zāles pļāvēju.

Zāles pļāvēji ir divu veidu- benzīna un elektriskie. Benzīna zāles pļāvēji ir mobili, jo tiem nav kabeļa. Šī iemesla dēļ ar tiem var pļaut praktiski jebkur. Nav jārēķinās ar elektrības pievadiem. Benzīna zāles pļāvējiem parasti ir arī platāka pļaušanas josla. Tomēr benzīna zāles pļāvējiem ir arī mīnusi. To ekspluatācija ir sarežģītāka, kā arī svars ir lielāks un motora troksnis skaļāks nekā elektriskajiem.

Savukārt elektriskajiem zāles pļāvējiem tātad ir kabeļi, kas ierobežo arī platību, ko ar tiem var nopļaut. Tāpat ar elektriskajiem zāles pļāvējiem nedrīkst pļaut slapju zāli. Savukārt izmantojot benzīna zāles pļāvējus, nebūs par to jāuztraucas. Tomēr elektriskajam zāles pļāvējam ir ar savi plusi. Šie zāles pļāvēji skaitās ekoloģiski, jo tiem atšķirībā no benzīna zāles pļāvējiem nav tik daudz kaitīgo izmešu.

Pirms plānojat iegādāties zāles pļāvēju ir jāaprēķina platība, ko paredzēts nopļaut. Elektriskie būs piemēroti mazām platībām – aptuveni līdz 1200 kvadrātmetriem. Benzīna zāles pļāvēji savukārt ir piemēroti lielām platībām. Tāpat jāņem vēra, ja paredzēts nopļaut lielas platības, tad jāizvēlas zāles pļāvējs ar pēc iespējas platāku pļaujmašīnas asmeni, lai maksimāli ietaupītu laiku. Lielām platībām ieteicams iegādāties arī zāles pļāvējus ar lielāku jaudu.

Zāles pļāvēji iedalās arī pašgājējos un stumjamos. Zāles pļāvēju  pašgājēju nevajag stumt,  jo tas pats lēnām iet uz priekšu. Pašgājējs var krietni atvieglot pļaušanu, jo tas ļaus viegli pievarēt nelīdzenumu vai kādu lielāku zāles kušķi. Savukārt stumjamo zāles pļāvēju ir ieteicams pirkt tikai tad, ja zeme ir visai līdzena.

Pirms iegādājaties zālēs pļāvēju pievērsiet uzmanību, vai tiem arī ir mulcēšanas funkcija. Mulcēšana ir īpaši noderīga, jo nopļauto zāli nevajadzēs vākt. Mulcēšanas funkcija nozīmē to, ka zāle tiks smalki sagriezta un iestrādāta zālājā, tādā veidā kalpojot par mēslojumu.

Tāpat jāņem vērā, ka zāles pļāvēji domāti tādu teritoriju apļaušanai, kurās nav lielu šķēršļu. Ja dārzā ir koki un krūmi, tad būs nepieciešams arī trimmeris. Tāpat ar trimmeri varēsiet viegli nopļaut zāli gar sētas malu, mājas sienu. Līdzīgi kā pļaujmašīnas benzīna trimmeri iedalās benzīna un elektriskajos.

Elektriskie trimmeri piemērotāki mazākām teritorijām, bet benzīna domāti lielākām, nekoptākām teritorijām kā grāvmalas, sētmalas. Būtiski atzīmēt, ka elektriskos trimmerus atšķirībā no benzīna nekarina siksnās pār plecu. Šīs siksnas krietni atvieglo darbu un noņem slodzi no rokām. Dārgākajiem trimmeriem var uzstādīt griezējdiskus, kas ļauj tos izmantot kā krūmgriežus meža tīrīšanas un citos darbos. Ar šiem griezējdiskiem var nogriezt kokus pat līdz 7 cm diametrā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *