Kāpēc somi pie stārķiem netika

Sensenos laikos, kad Dieviņš vēl uz zemes dzīvoja notika putnu dalīšana tautām.

Suomi – purva cilvēki, par to uzzināja visai vēlu. Viņi, kā zināms, nekad nesteidzas ar uzdevumu veikšanu. Vispirms ilgi un cītīgi prāto un plāno. Vispirms domājuši, ko sūtīt jaunus vai vecus. Izdomājuši, ka jāsūta tikai jaunie, jo ceļš esot tāls un grūts. Tad lēmuši sūtīt tikai puišus vai arī kādu meitu. Nolēmuši, ka skaistas meitas mīkstināšot Dieviņa stingrību, jo pat Dievi pret sievietēm esot iecietīgāki. Beidzot izlēmuši, ka jābrauc ar laivu, zirgiem un ragavām. Senie somi kuģus saukuši par laivām un tā tas palicis līdz šodienai. Beidzot nonākuši Baltu zemē, kur Dieviņš bija ozolu svētbirzī apmeties. Kad gandrīz pienākusi viņu kārta, rindas beigās atcerējušies, ka pie Dieviņa netīri nedrīkst iet. Bijusi sestdiena – sieviešu pirts diena. Nu, pa galvu un kaklu metušies kopā ar meitām pirtī, lai tikai nenokavētu nolikto dienu uz tikšanos. Kopš tā laika somi pirtīs mazgājas visi kopā. Vēl no Baltiem atveduši vārdu maksā, jo tur par visu prasījuši maksu.

Tikuši pie Dieviņa gandrīz pēdējie. Dieviņš bijis ļoti apmierināts ar tīrajiem somiem un viņu skaistajām, piemīlīgajām jaunavām. Tomēr, izrādījies, ka stārķi, kas pienāktos ziemeļu tautām ir beigušies. To pieticis tikai pašām dienvidu salām, kas pie Somijas. Dieviņš tāpēc iedalījis vairāk sevišķus – dziedošos gulbjus, kas kļuvuši par Somijas simbolu. Stārķa vietā iedalījis pelēku maziņu stārķi ar līku knābi, ko nosaukuši par Kuitalu. Redzot apbēdināto jaunavu asarainās acis, teicis, ka došot somiem arī fazānus, ko medīt. Vēl teicis, ja suņus un kaķus turēšot stingri pa mājām un nededzināšot pavasara kūlu laukos, tad putni pie viņiem mājās nākšot.

Kopš tā laika somi kaķus un suņus pa laukiem staigāt nelaiž. Arī pavasara kūlu nekad nav dedzinājuši. Tāpēc somu purvi pamazām kļuvuši par auglīgiem laukiem. Putni pa ziemu visās mājās tiek piebaroti, pat šodien. Pa Somijas pilsētām staigā vāveres un zaķi. Fazāni, kā pāvi no mežiem ciemojas pilsētu parkos un nomalēs. Laukos stārķu vietā bērnus atnes kuitalas. Bet meži atbrīvoti no rijīgajiem kāpuriem saauguši pa visu zemi. Lakstīgalas dziedot pateicības un slavas dziesmas somiem no rīta līdz vakaram.

Ar cieņu, Leons Stiprais, Somija, Hamina

11.06.2011.g.

Komentāri

  1. 1) Ķīvīte
    2) Lielais ķīris
    3)Žagata
    4-6)Fazāns medību(gailis)
    7) Cekulainais dūkuri
    8) Baltvaigu zoss (Somijā piejūras parku putns)
    9)Kaijas mazulis
    10) Zivju gārnis ( Redzu pirmo reizi mūžā
    11) Baltkakla mušķērājs
    12) Bezdelīga
    13) Ziemeļu gulbis (dziedošais)
    14) Fazānvistiņa
    15)Baltā cielava
    16) Strazds pelēkais
    17) Mušķērājs pelēkais
    18) Upes zīriņš
    19)Jūras žagata
    20) Dzenis dižraibais
    21) Meža balodis
    22) Niedru lija
    23) Laucis(dzērves grupa)
    24) Melngalvas zoss (reta)
    25) Dārza ķauķis (?)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *