Kādu mēslojumu izvēlēties?

Tā kā dārza augsne nenodrošina augus ar visām nepieciešamajām barības vielām, tad tiem ir nepieciešama papildu barošana, ko var nodrošināt ar mēslojumu.

Izšķir divu veidu mēslojumus – ķīmiskos vai sintētiskos un dabīgos. Dabīgajam mēslojumam galvenokārt ir dzīvnieku un augu valsts izcelsme. Dabīgie mēslojumi no ķīmiskajiem lielākoties atšķiras ar to, ka tie ne tikai baro augus, bet arī uzlabo augsni.

Savukārt ķīmiskais mēslojums tiek ražots sintētiski no neorganiskiem materiāliem. Ķīmiskā mēslojuma sastāvā var būt skābes, kas var ietekmēt augsnes mikroorganismus, kas kavē auga augšanu. Izmantojot ķīmisko mēslojumu arī augsne var iegūt augstu skābes līmeni, kas savukārt iznīcina mikroorganismus. Šie mikroorganismi ir svarīgi, lai nodrošinātu slāpekli, kas nepieciešams auga attīstībai.

Lielākais pluss ķīmiskajiem mēslojumiem pretstatā organiskajiem ir tas, ka to sastāvā sabalansētā līmenī ir fosfors, slāpeklis un kālijs jeb trīs vielas, kas ir pašas būtiskākās auga attīstībā. Dabiskajā mēslojumā savukārt kāda no šim vielām ir augstā līmenī vai visas vielas ir zemā līmenī.

Ja pievēršas abu mēslojumu veidu cenai, tad jāatzīmē, ka lētāks tomēr ir dabiskais mēslojums.

Jāmin, ka dabiskais mēslojums izdala tajā esošās vielas lēni. Tas augiem var būt gan labvēlīgi, gan kaitīgi. Lēna vielu izdalīšanās mazina pārmēslošanas risku. Tomēr tas var nozīmēt arī to, ka, piemēram, ja augam ir nepieciešama tūlītēja barošana, tad organiskais mēslojums nespēs nodrošināt nepieciešamās vielas. Savukārt ķīmiskie mēslojumi var nodrošināt tūlītēju augam nepieciešamo vielu piegādi.

Augi nejūt atšķirību starp ķīmiskajiem un organiskajiem mēslojumiem, jo to saknes uzsūks nepieciešamās vielas neskatoties no kurienes tās nāk. Tomēr šai izvēlei būs ietekme uz augsnes stāvokli un pazemes ūdeņiem.

Daži citi vērtīgi ieteikumi attiecībā par augu mēslošanu:

    Jāatceras, ka augi vai zālieni pirms mēslošanas ir kārtīgi jāaplaista, lai tie “neizdegtu”    Slinkākajiem dārzniekiem lieti noderēs mēslojums, kas paredzēts ilgam laika posmam. Piemēram, skujeņiem atkārtoti jāmēslo būs tikai pēc deviņiem mēnešiem, rozēm un rododendriem pēc sešiem, augļu krūmiem pēc četriem. Kā šīs mēslojums darbojas? Mēslojums ir iestrādāts īpašās granulās, kas šķīst noteiktā laikā.

      Ieteicams līdz jūlijam izmantot mēslojumu, kas ir bagāts ar slāpekli, lai augi saņemtos, bet rudenī ieteicams izmanto komplekso mēslojumu kurš satur vairāk kāliju.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *