Piektdiena, 2019. gada 26. aprīlis
Rūsiņš, Sandris, Alīna

Kādu darba aizsardzības speciālistu piesaistīt?

Agris Derkevics
Twitter
FaceBook
print
2012. gada 17. janvāris 13:27

Kādos gadījumos vadītājs darba aizsardzības sistēmu savā uzņēmumā var izveidot un uzturēt ar uzņēmuma iekšējiem resursiem, deleģējot šīs funkcijas savam darbiniekam, bet kad pieaicināt kvalificētu speciālistu “no malas”? Tas ir jautājums, kas bieži tiek uzdots gan bezmaksas konsultācijās, kuras Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) konsultāciju centrā sniedzam uzņēmējiem, gan arī ikdienas sarunās ar darba devējiem. 

Darba aizsardzības likums noteic, ka par darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu uzņēmumā vai iestādē atbild darba devējs. Viņam jānodrošina, lai darbavietā tiktu veikta darba vides uzraudzība, novērtēti tās riski, veiktas visas nepieciešamās darbības šo risku novēršanai, izveidota darba aizsardzības organizatoriskā struktūra, veiktas konsultācijas ar nodarbinātajiem par darba vides uzlabošanu utt. Tomēr ne vienmēr darba devējam pašam ir pietiekami resursu un speciālistu vai, galu galā, atbilstošu zināšanu, lai nodrošinātu visu minēto pienākumu izpildi.

Likumdošana paredz vairākas iespējas nodrošināt adekvātas darba aizsardzības sistēmas izveidi un uzturēšanu, kā arī nosaka, kādos gadījumos tās nodrošināšanā obligāti iesaistāmi kompetenti speciālisti vai institūcijas.

 

Mazie uzņēmumi darba vides iekšējās uzraudzības nodrošināšanai visbiežāk piesaista uzņēmumā strādājošu darbinieku, kurš ieguvis pamatlīmeņa zināšanas darba aizsardzībā. Līdz ar to darba devēji ir pārliecināti, ka jautājums par darba vides risku novērtēšanas atbilstību ir atrisināts un pasākumi veikti, ievērojot noteiktās prasības. Detalizēti ar tām var iepazīties gan 2007. gada 2. oktobra Ministru kabineta noteikumos nr. 660 “Darba vides iekšējā uzraudzības veikšanas kārtība”, gan 2010. gada 10. augusta noteikumos nr. 749 “Apmācības kārtība darba aizsardzības jautājumos”.

 

Pastāv arī gadījumi, kad uzņēmuma darba vides iekšējo uzraudzību uz Uzņēmuma līguma pamata veic pieaicināts speciālists ar pamatlīmeņa zināšanām, tomēr normatīvie akti tādu iespēju neparedz, un darba devējam tādā gadījumā jārēķinās ar kontrolējošo institūciju aizrādījumiem. Uz Uzņēmuma līguma pamata darba aizsardzības sistēmas ieviešanai un uzturēšanai darba devējs var piesaistīt tikai kompetentu speciālistu vai institūciju, kuras speciālisti ieguvuši augstāko izglītību darba aizsardzībā.

 

Jāpiebilst, ka šeit ir runa par uzņēmumiem, kuri var izvēlēties, kā ērtāk un finansiāli izdevīgāk organizēt darba aizsardzības pasākumus savā organizācijā. Taču likumdošana nosaka arī gadījumus, kad uzņēmumiem obligāti jāpiesaista kompetents speciālists vai institūcija, – tas attiecas uz uzņēmumiem, kuri darbojas kādā no 2005. gada 8. februāra Ministru kabineta noteikumos nr. 99 definētajām bīstamajām nozarēm. Tiesa gan, ja uzņēmumā, kurš šādā nozarē darbojas, nav vairāk par pieciem darbiniekiem, darba aizsardzības sistēmu drīkst nodrošināt ar pašu iekšējiem resursiem, ja vien atbildīgais darbinieks ieguvis vismaz pamatizglītību darba aizsardzības jomā. Savukārt lielāka mēroga uzņēmums to drīkst darīt tad, ja darbinieks, kurš uzņēmumā atbild par darba aizsardzības sistēmu, ieguvis augstāko profesionālo izglītību šajā jomā.

 

Ja šajā vai citos ar darba tiesībām un darba aizsardzību saistītos jautājumos radušās neskaidrības, darba devēji var vērsties Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) reģionālajā konsultāciju centrā, kur jums bez maksas tiks sniegtas konsultācijas. LDDK Kurzemes reģiona darba devēju konsultāciju centrs atrodasVentspilī, Lauku ielā 2. Konsultācijas var saņemt klātienē, zvanot pa tālruņiem 63624949 un 28359178 vai sūtot e-pastu – agris@lddk.lv.

 

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības  Sociālā fonda projekta “Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes “Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.


Komentēt

Pasākumu kalendārs

2019.04.26 | 10:45

Atvērto durvju dienas tehnikumā 

2019.04.26 | 14:00

Talka un pikniks Kandavā 

2019.04.26 | 14:00

Kustību festivāls Jaunpilī 

2019.04.26 | 17:00

Sarunas par teātri Tukumā 

2019.04.26 | 17:00

Senioru balle Šlokenbekā 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Aprīlis
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators
coloring.cool