Apgaismojuma veidi

Gaisma ir būtiska mūsu ikdienas dzīvē. Tāpat kā mums ir nepieciešams gaiss, ūdens un ēdiens, lai izdzīvotu, mums ir nepieciešama gaisma, lai efektīvi funkcionētu. Sen jau aiz muguras dienas, kad cilvēki mēdza beigt darbu pēc saulrieta. Elektrības izgudrošana ir padarījusi dzīvi daudz vienkāršāku.

Gaismas izmantošana interjeros ļoti ietekmē noskaņu telpā. Tādēļ ir būtiski prasmīgi izvēlēties gaismas ķermeņus.

Ir 3 veidu gaismas:

·        Vispārējā gaisma – Šo gaismas veidu parasti nodrošina gaismeklis istabas griestu centrā. Šis ir apgaismojuma veids, ar ko cilvēki ir visvairāk saskārušies. Gaisma ir pietiekoša spilgta dažāda veida aktivitātēm. Tā savā mērā aizvieto saules gaismu, tādēļ vispārējai gaismai jānodrošina tāds pats gaismas daudzums kā saules stariem, kas iespīd caur logiem. Šāda veida gaismu tradicionāli nodrošina iebūvējamās lampas, trošu sistēmas lampas, lustras, griestu lampas. Mājīgas un omulīgas noskaņas radīšanai viesistabā un guļamistabā ir noderīgi iegādāties vispārējā apgaismojuma lampas ar reostata slēdzi. Reostata slēdzis ļaus gaismu noregulēt gaišāku vai tumšāku.

·        Darba gaisma – Kā jau norāda nosaukums, tā nodrošina spilgtu lokalizētu gaismu, kas nepieciešama specifiskām aktivitātēm kā ēst gatavošana, lasīšana, rakstu darbi, jo bieži vien ar vispārējo apgaismojumu nepietiks. Šī veida apgaismojums nav paredzēts lielu zonu izgaismošanai, bet tam ir jābūt pietiekami spilgtam, lai veicot kādu aktivitāti, acis nebūtu jānopūl. Tradicionāli darba gaismu nodrošina galda lampas un stāvlampas.

·       

Ak  Akcentējošā gaisma – izgaismo noteiktas vietas. Šo gaismas veidu izmanto, lai izceltu arhitektūras detaļas kā, piemēram, kamīnus, nišas. Akcentējošā apgaismojuma nodrošināšanai lielākoties izmanto gleznu lampas, spotlampas. Atceries, ka, lai panāktu maksimālo efektu, akcentējošai gaismai jābūt aptuveni 4-5 reizes spilgtākai par vispārējo gaismu.

Plānojot interjeru, ir jāpadomā par visu iepriekš minēto gaismas veidu nepieciešamību, tomēr jāatceras, ka galvenais ir līdzsvars. Pirms sākat plānot apgaismojumu telpā uzdodiet sev sekojošus jautājumus: 1) Kāda veida aktivitātes ir paredzētas telpā? 2) Cik daudz gaismas būs nepieciešams šīm aktivitātēm? 3) Kurus dekoratīvos elementus Jūs vēlaties akcentēt? Uzdodot sev šos jautājumus, jums konkretizēsies nepieciešamais apgaismojuma veids un uzdevums vairs neizskatīsies tik grūts.

 

Vēlējos vēl tikai sniegt dažus vispārīgus padomus, kas jāņem vērā izvēloties apgaismojumu. Mazas telpas vizuāli lielākas var padarīt, izgaismojot īsākās sienas. Savukārt, ja griesti ir zemi, tad tos vizuāli augstākus var padarīt ar lampu, kurai gaisma ir vērsta uz augšu. Tāpat vienmēr pievērs uzmanību spuldžu izvēlei, lai izvairītos no atspīduma, kas rodas gaismai atstarojoties  no dažādiem objektiem.

 

Lai Jums veicas izgaismojot savu mājokli!

Administratīvais vadītājs K-rauta veikalā Tukumā

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *