Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Atkritumiem pa pēdām

Autors: ntz.lv
Twitter
FaceBook
print
2018. gada 1. decembris 09:06

Vēl šī gada septembrī uzklausījām kāda Cēres iedzīvotāja bažas. Viņš interesējās par jaunu uzņēmumu, kas sācis nodarboties ar atkritumu šķirošanu pagastā. Vērojot tā darbošanos, vīram radies nopietns jautājums: ”Vai gadījumā mēs nekļūstam par Eiropas izgāztuvi,“ jo esot aizdomas, ka te tiek vesti atkritumi no citām valstīm. Kad tobrīd interesējāmies novada domē, uzzinājām, ka nekādas konkrētas informācijas par to, kāds uzņēmums Cērē darbojas, nav  – to gan visi uzrunātie apgalvoja, ka ar pašvaldību nekas nav ticis saskaņots. Savukārt, kā izrādījās, visatbildīgākā un vienīgi pēc savas iniciatīvas bijusi pagasta pārvaldniece Maija Jēce. Viņa bija ņēmusi iniciatīvu savās rokās: uzzinājusi, kas par uzņēmumu (SIA «Galangal») darbojas, ar darbinieku starpniecību sazinājusies ar īpašnieku, lai noskaidrotu, vai ir visas atļaujas šādai uzņēmējdarbībai, un pat parunājusi ar tuvējo māju iedzīvotājiem, lai noskaidrotu, vai viņiem nav kādu sūdzību.

Un sūdzību tiešām nebija. Savukārt pats īpašnieks, kurš, kā noskaidrojām, ir Roberts Redko, pirmkārt, apgalvoja, ka no ārvalstīm atkritumi Cērē neieceļo, otrkārt, uzsvēra, ka nākotnē ir plānots attīstīties, piemēram, izbūvēt pārstrādes rūpnīcu. Jāpiebilst, ka paralēli arī noskaidrojām, ka atļaujas nodarboties ar atkritumu šķirošanu tiešām uzņēmumam ir. Tā arī jautājums būtu noslēdzies, ja vien šonedēļ publiskajā telpā neparādītos informācija par to, ka pašvaldības vadība kopā ar televīziju ir devusies apsekot īpašumu «Priedītes»…

Cilvēki un partija sūta attēlus

Vispirms vērsāmies novada domē un priekšsēdētājai Ingai Priedei vaicājām, kas šo mēnešu laikā ir mainījies.

– Kad runājām vēl septembrī, skaidrojāt, ka nekādu sūdzību par konkrēto objektu nav bijis. Ja neskaita to informāciju, ko bijām saņēmuši mēs – žurnālisti redakcijā…

– It kā jau bija visu laiku… Jau no februāra, tāpēc visās plānošanas sapulcēs tam biju pievērsusi uzmanību, to skaitā pašvaldības policijai. Un satraukti bija ne tikai iedzīvotāji, bet arī uzņēmēja bijušie kolēģi, darbinieki, arī no Tukuma, Dobeles. Brīdināja, ka var gadīties, ka sataisa krāvumu un pēc tam pazūd.

–  Bet tobrīd, kad jautājām, vēl septembrī, pat par uzņēmuma īpašniekiem konkrētas informācijas pašvaldībā nevienam nebija.

– Jā, tieši tā. Zinājām tikai to, ka ir tāds uzņēmums «4red» un no laikraksta publikācijas uzzinājām, ka vasarā te sākusi darboties jau cita firma (SIA «Galangal». – Red.). Un tad pagājušā svētdienā man iedzīvotāji atsūtīja bildes no šīs teritorijas un paralēli tās tika aizsūtītas uz Zaļās partijas biroju, vadītājam Edgars Tavaram. Redz, kā Kandavā – “zaļajā pašvaldībā“ – kaut kādas nelegālās atkritumu novietnes un tamlīdzīgi! [Šī ziņa bijusi Tavara Feisbuka profilā. – Red.] [No partijas] zvanīja un interesējās, kā tad tā? Sūtījām arī šo publikāciju, lai zina, ka turam roku uz pulsu.

– Kad fotografējām objektu septembrī, jāatzīst, ka arī tādas nekārtības tur nebija.

– Varbūt. Bet, zinot par to, kādas prasības ir poligoniem…Labi, šim uzņēmuma nav «B kategorijas», bet gan atļauja apsaimniekot atkritumus. Bet tāpat ir Vides dienesta prasības. Kad Talsu pašvaldībā gribējām veidot komposta laukumu, lai novietotu bioloģiskos atkritumus, tad atļauju neizsniedza, jo norādīja, ka nepieciešams asfaltēts laukums, iežogojums, jānodrošina, lai nekas nenokļūst notekūdeņos. Konkrētajā novietnē tas nav izpildīts. Tas viens. Otrs, parādījās informācija, ka tiek ievesti atkritumi no Skandināvijas.

– «Galangal» īpašnieks gan apgalvoja, ka tādu tur nav.

– Bet ražošanas vadītājs to apstiprināja, kaut, pieņemu, ka televīzijas sižetā to tiešām neparādīja. Vēl jau arī tas, ka viņiem nav atļauts  atkritumus glabāt – tas ir pārkraušanas un šķirošanas punkts, ko nodot tālāk pārstrādei. To arī sarunā vadītājs atzina, ka šobrīd ir problēmas, jo nav īsti kur pārstrādāto materiālu ņem pretī. Piemēram, Ķīna vairs to neiepērk. un tad nu atliek Lietuva, rūpnīca Jelgavā un vēl dažas vietas. Iespējams, tādēļ arī atkritumi te uzkrājas. Atļauts ir glabāt ap 600 000 tonnām gadā. “Uz aci” jau ir grūti noteikt, cik daudz šo atkritumu ir, bet kamēr bijām uz vietas, atnāca jauna krava. Un ziņās lasu, ka ir konstatētas nelikumīgās kravas…

Kārtību jāievieš līdz Ziemassvētkiem

”VVD vides inspektors uzņēmuma pārstāvim ir uzlicis par pienākumu iežogot teritoriju, lai tajā nevarētu iekļūt nepiederošas personas, un pārvietot atkritumus (kas atrodas āra teritorijā bez atbilstoša ūdensnecaurlaidīga seguma) uz uzglabāšanai piemērotu vietu,” tā liecina Valsts Vides dienesta izplatītā informācija par uzņēmumam «Galangal» izteiktajiem norādījumiem. Laiks uzņēmuma ir dots līdz 20. decembrim un, kā laikrakstam skaidroja VVD Ventspils reģionālās vides pārvaldes Kontroles nodaļas vadītāja Anna Adamsone, tiks kontrolēts, vai šīs prasības tiek izpildītas. Vaicājām arī par to, vai VVD ir iepriekš saņēmis kādas sūdzības no iedzīvotājiem vai pašvaldības par konkrēto objektu A. Adamsone skaidroja, ka nekādu sūdzību nav bijis un tāpat kā pašvaldība, arī VVD sākotnēji par to, ka «Priedītēs» ir kādas nekārtības, uzzinājusi vien ar sociālo tīklu starpniecību. Iepriekš inspektori te bijuši, kad uzņēmumam bija jāsaņem atļauju par to, ka nodarbosies ar atkritumu šķirošanu. “Apsekojām, novērtējām, vai teritorija ir tam piemērota,” skaidro A. Adamsone un tāda tā arī tiešām bijusi. Taču “neiežogota teritorija“ šajā gadījumā, uzver Kontroles nodaļas vadītāja,  ir vismazākā problēma.

Kravas nenonāk tam paredzētajā gala mērķī

Viņa skaidro, ka inspektori bija jau iepriekš pievērsuši uzmanību vairākām kravām, kas ienāk Ventspils ostā. Un izsekojot izrādījies, ka tās nonāk Cēres «Priedītēs», kaut paredzētais gala mērķis tam bijis cits. “Uzņēmējs no Skandināvijas valstīm ievesto atkritumu piegādes galamērķa pavadzīmēs bija norādījis realitātei neatbilstošu kravas galamērķi –  Sējas novadu, nevis Cēres pagasta «Priedītes», kur atkritumi tika izkrauti. Ņemot vērā to, ka kravas pavaddokumentos norādītā izkraušanas vieta nesakrita ar kravas faktisko izkraušanas vietu, VVD Ventspils reģionālās vides pārvaldes inspektori dokumentēja izkraušanas darbus fotofiksācijās, un ir pieprasījuši paskaidrojumus no SIA «Galangal» un tā īpašnieka un vadītāja Roberta Redko. Par notikušo VVD ir informējis arī Norvēģijas atbildīgās iestādes,” skaidro VVD un sola, ka ar jautājumus vērsīsies ar policijā.

Jāpiebilst, ka arī Sējas novadā ir uzņēmums, kura valdē R. Redko– SIA «Aggregare». Un tas vēl tiks skaidrots, kā tiek organizēta šī loģistika. Savukārt pašvaldība, uzsvēra I. Priede, esot satraukusies, jo saņemta informācija arī par to, ka SIA «Aggregare» ir figurējis nelegālo atkritumu poligona skandālā Slokā, kas nodega zilās liesmā pērnā gada vasarā…

***

Pilnīgai ainai gan būtu nepieciešams arī R. Redko komentārs, taču līdz publikācijas dienai ar viņu sazināties nevarējām. Vismaz vakar uzņēmējs atradās ārzemēs un uz tālruņa zvaniem neatbildēja.Komentēt

Komentāru secība: dilstoši

 1. Ko teica:

  Apzināti nav pieminēts, ka uzņēmējs par kuru brīdināja ir Grantiņš?

 2. :) teica:

  Tiem, kas dzīvo sapņos var pačukstēt skarbu realitāti-mēs jau esam izgāztuve..Pie tam daudzās pozīcijās.

 3. MMM teica:

  Virs zemes nav taisnibas DUREI TIK SPEKS

 4. latvietis teica:

  Kā redzu esam palikuši par atkritumu valsti un tur kur VVD darbojas latvieši soda kārtīgi pat par nesagrābtān koku lapām.

 5. Jjj teica:

  Kur viņś,tur mèsli vienmèr bijuśi….

 6. Varikaps teica:

  Nu ko, gaidam Slokas ugunskura atkārtošanos Cērē…

 7. Santa teica:

  Uģīt,turies! Nedari,kā viņiem vajag,dari,kā Tu gribi. Tu to vari. Uzliec mīksto un dari to cieti!

 8. Žanis teica:

  Uzņēmējs Grantiņš savu laiku darbojās pie Durbes pils.Vides parvaldes dienesta Pētersona k-gs to piesedza. .P…irsa visu apkārtni un aizlaidās uz Dobeli.Engures un Tukuma pašvaldības no nodokļu maksātāju naudas sakopa apkārtni.Interesanti cik pašvaldībām tas izmaksāja? Zvaigzneskalana k-gs varētu painteresēties.Tā paša iemesla dēļ arī nācās bēgt no Dobeles.Nu iekārtojās Cērē.Un tas pats! Ir,, patīkami,, skatīties mākslinieka fotogrāfa ,NTZ darbinieka Grantiņa fotogrāfijas ,kurās redzama tīra sakopta apkārtne….Tās laikam ir ilgas dzīvojot paša p..irstā vidē!

 9. Santai teica:

  Mīkstais jau nemaz nevar cieto uzlikt…..

 10. Tokens teica:

  Ruģels jau to apkārtni pa domes naudu satīrīja….Tagad jau jāsaka tā:es nosapņoju,ka Ruģelim Grantiņš samaksāja,lai pa domes ,pa nodokļu naudiņu savāktu Fotogrāfa atstāto kultūras mantojumu.

 11. Žanim teica:

  ….Durbes pils apkārtne tika sakopta par privātiem līdzekļiem, nevis no nodokļu maksātāju naudas….

 12. Zālamans teica:

  Šis pēdiņās uzņēmējs Uģis Grantiņš ir īsts matemātiķis – izcilnieks!
  Valstij parādā – 124098.54EUR (info no VID publiskās informācijas) uzskaitam!
  “Betika DGH” 40003625783″ ir VID administrēto nodokļu (nodevu) parāds 93192.70 euro apmērā, tai skaitā:
  “RE PRODUCTS” 50103705521″ ir VID administrēto nodokļu (nodevu) parāds 19782.62 euro apmērā, tai skaitā:
  “4 RED” 40002166510″ ir VID administrēto nodokļu (nodevu) parāds 11123.22 euro apmērā, tai skaitā:
  Parādā vairākiem cilvēkiem nenorēķinoties par nodotiem otrreizējās pārstrādes materiāliem un pudelēm kuras uzpirka, lai par lielāku summu tirgotu tālāk.
  Sitis ārā tukšus čekus par nenotikušiem darījumiem, tādā veidā atmazgājot izņemtu skaidru naudu no bankas.
  Ir maksājis aplokšņu algas, nenomaksājot nodokļus, pvn utml.
  Ir apvārdojis, viesis uzticību un aizņēmies vairākus tūkstošus EUR un nav atdevis cilvēkiem, solot ka atdos, bet vēlāk rausta plecus un izliekas, ka neko nezin.
  Ir sadarbojies ar vairākām firmām (SIA) kurām ir mainīti uzņēmuma nosaukumi un īpašnieki īsi pēc, vai pirms tam, kad cauri ir izlaistas uz papīra kravas un naudas līdzekļi caur bankas kontiem.
  Ir izsaimniekojis uzņēmuma naudas līdzekļus, inventārus, materiālu fiktīvi pārrakstot. Novedis uzņēmumus līdz maksātnespējai.
  Info ko rādīja pa Tv “Panorāma” viņš visu zin par kravām no A-Ž.
  Nekad neuzticaties šim cilvēkam!

 13. Zālamanam teica:

  Ei,ko cepies? Kādam tak tā ekonomika jasilda,nu un ka ēnu ekonomika? valst ekonomika paliek valst ekonomika,kāda starpība,kādā krāsā balta vai pelēka.

 14. Re kā ! teica:

  Te jau konkrēts darbiņš policijai…

 15. Holms teica:

  Lai šito izkruķīt ir jābūt labai aizmugurei vai kāds ietekmīgs ,kas to visu piesedz! Un varbūt organīzē? Ir iespaids,ka Grantiņš ir tikai sīks izpildītājs

 16. SIA UZ Metiens teica:

  Nu Redko kungam vajadzētu šim fruktam līdz paskatīties. Ka Grantiņs neuzmet kā daudzus citus savus sadarbības partnerus

 17. Gena teica:

  Grantiņam sadarbības partners ir tikkai viens-NTZ

 18. Pārdalīte teica:

  Uh, kā te cepās! Izskatās pēc kaut kādas atkritumu biznesiņa pārdalītes. Ja “dabas draugs’ Tavars un blondais Ingucītis iesaistījies, tad jau nekas tīrs tur nevar būt. Vajadzētu gan papētīt, kam un kāpēc šitajā kompānijā nepatīk mazie savācēji. Varbūt tāpēc, ka parādā – lielie neko nepārstrādā, falsificē tonnas un paņem par to dubultu samaksu? Tāpēc jau arī depozītu sistēmu negrib.Bet ko ta te Grantiņam uzmetās, viņam jau trīs reizes Tukuma dome pāri pārbrauca, nevienu godīgu konkursu nerīkojot. Jā, NTZ, kur palikāt ar saviem atkritumu un Ružas galu pētījumiem? Kur tā nauda, ko Piejūra no Eco Baltijas un tukumniekiem nelikumīgi iekasēja? Kāpēc vairs nemeklējat atbildes?

 19. ? teica:

  Grantiņa advokāts runā?…jeb šajā sfērā tuvu,tuvu,tuvu iesaistītā persona,kas visu tik labi zin.

 20. Kafija teica:

  Te jau Tukuma metāls ierunājās….

 21. Holms teica:

  Nu re,atradās arī pasūtītājs…..

 22. Naurēlijs teica:

  Ļautiņi mīļie! Tas Grantiņš ir tikai “tankists” šajā štellē! Vairāk uzmanības veltiet Robčikam! Robčiks grib nomest ragus!

 23. Nemelo lv teica:

  Nemelo(punkts)lv ir izpētījuši šo atkritumu lietu. Izlasiet!

Pasākumu kalendārs

2019.07.23 | 18:30

Volejbols Smārdē 

2019.07.24 | 18:00

Pikniks pie Bruņinieku pilskalna 

2019.07.24 | 19:00

Volejbols Irlavā 

2019.07.24 | 19:00

Futbols Kandavā 

2019.07.25 | 18:30

Skriešana pie Melnezera 

Visi pasākumi
Jaunākās galerijas
Mēness kalendārs
Jūlijs
Atvērt kalendāru
Horoskopi
Auns Vērsis Dvīņi Vēzis Lauva Jaunava Svari Skorpions Strēlnieks Mežāzis Ūdensvīrs Zivs Visi horoskopi
Facebook.com
Neatkarīgās Tukuma Ziņas iekš tā Facebook.com
Draugiem.lv
Eirokalkulators

coloring.cool